Ar galima spręsti apie žmones pagal išvaizdą?

Temos: 

(Iš Eriko Biorno knygos "Įvadas į psichoterapiją ir psichoanalizę nežinantiems").

Visiems gerai žinoma, kad žmogus, kaip ir viščiukas, atsiranda iš kiaušinio. Labai ankstyvoje stadijoje žmogaus embrionas atrodo kaip trijų sluoksnių vamzdelis, kurio vidinis sluoksnis virsta skrandžiu ir plaučiais, vidurinis sluoksnis — kaulais, raumenimis, jungiamuoju audiniu ir kraujagyslėmis, išorinis sluoksnis — oda ir nervų sistema.

Paprastai šie trys sluoksniai auga maždaug vienodu tempu, taip kad vidutinis žmogus yra teisinga smegenų, raumenų ir vidinių organų kombinacija. Tačiau, kai kuriuose kiaušiniuose vienas iš sluoksnių išauga didesnis, negu kiti ir kai angelai baigia vaiko surinkimą, gali pasirodyti kad pas jį daugiau vidinių organų nei smegenų, arba daugiau smegenų nei raumenų. Jeigu taip atsitinka, tai to individo veikla dažnai būna susijusi būtent su tuo daugiau išsivysčiusiu sluoksniu.

Galima sakyti, kad vidutinis žmogus sudaro skirtingų savybių derinį; tačiau kai kurie žmonės daugiau apdovanoti "virškinamąja įranga", kiti — "raumenų įranga" ir treti — "smegenų įranga" ir atitinkamai turi virškinamąjį, raumeninį arba smegeninį kūno tipą. Žmonės su virškinamuoju kūno tipu atrodo apkūnūs, su raumeniniu tipu — stambūs ir su smegeniniu tipu — ilgi. Tai nereiškia, kad kuo žmogus ilgesnis tuo jis protingesnis. Tai reiškia, kad jei žmogus nors ir nedidelio ūgio atrodo labiau ilgas nei stambus ar storas, tai jis dažniausiai labiau susirūpinęs tuo, kas vyksta jo smegenyse, negu tuo, ką jis daro ar ką valgo; čia lemiamas faktorius ne ūgis, o lieknumas. Iš kitos pusės, žmogus, kuris atrodo labiau storas negu ilgas ar stambus, dažniausiai susidomės geru bifšteksu, o ne puikia idėja ar stebuklingu pasivaikščiojimu.

Šių kūno sudėjimo tipų nusakymui mokslininkai naudojasi graikiškais žodžiais. Žmogų, kurio kūno forma labiau priklauso nuo vidinio kiaušinio sluoksnio, jie nusako žodžiu endomorfas. Jeigu ta forma pagrinde priklauso nuo viduriniojo sluoksnio, jį vadina mezomorfu. Pagaliau, jei kūno forma priklauso nuo išorinio sluoksnio žmogus vadinamas ektomorfu. Visa tai lengva prisiminti, todėl kad atitinkamos angliškos šaknys yra žodžiuose enter, medium ir exit; reikia tik ištarti juos šiek tiek kitaip: ender, mesium ir ectit.

Kadangi vidinis žmogiškojo kiaušinio sluoksnis (endoderma) formuoja vidinius pilvo organus (viscera), tai endomorfas paprastai linkęs į pilvotumą; kadangi vidurinis sluoksnis (mezoderma) formuoja kūno audinius (soma), tai mezomorfas paprastai linkęs į raumenis; ir kadangi iš išorinio sluoksnio (ektoderma) formuojasi smegenys (cerebrum), tai ektomorfas paprastai linkęs į smegenis. Tai skamba sekančiai: viscerotoniškasis endomorfas, somatotoniškasis mezomorfas ir cerebrotoniškasis ektomorfas.

Cerebrotonikui žodžiai skamba puikiai, o viscerotonikas žino, kad ir kokia kalba būtų atspausdintas meniu, vistiek jis nevalgomas, o somatotonikas žino, kad krūtinės ląstos apimtis nedidėja nuo žodynų skaitymo. Todėl, geriau nesidomėti žodžiais, o pasižiūrėti kaip atrodo žmonės, kurie apibūdinami šiais terminais. Šalia visa to reikia turėti omenyje, kad daugelyje žmonių visos šios savybės suderintos daugmaž teisingai ir tolesnis aprašymas priskiriamas tik kraštutiniams atvejams. Mus dominančius tipus lengviau surasti tarp vurų, negu tarp moterų.

Viscerototoniškasis endomorfas

Jeigu žmogus labiau priskiriamas prie storojo tipo, negu prie plataus arba ilgo, tai jis atrodo apvalus ir minkštas, su didele krūtinės ląsta, ir su dar didesniu pilvu. Jaučiasi, kad valgyti jam patogiau nei kvėpuoti. Jis turi platų veidą, trumpą, storą kaklą, apkūnius klubus ir rankas nuo alkūnės iki peties, bet mažus delnus ir pėdas. Jo krūtinės raumenys pernelyg išvystyti, ir bendras vaizdas atrodo taip tarsi jis būtų pripustas lyg vaikiškas balionėlis. Jo oda minkšta ir lygi ir kai jis pradeda plikti, o tai jam atsitinka gan anksti, tai jo plaukai visų pirma iškrenta pakaušyje.

Geriausias šio tipo pavyzdys — linksmas, tvirtai sudėtas, raudonveidis žemaūgis storulis — delegatas, su cigaru burnoje, visada atrodantis taip, tarsi jį tuoj tuoj ištiks smūgis. Geras delegatas gaunasi todėl, kad jam patinka bendrauti su žmonėmis, dalyvauti banketuose, bendrose maudynėse ir iškilminguose posėdžiuose; jis yra lengvo charakterio, švelniai elgiasi su kitais ir jo jausmai lengvai suprantami.

Jo pilvas didelis, todėl kad pripildytas viduriais. Jis mėgsta pasiglemžti visus įmanomus dalykus: maistą, o taip pat artimųjų dėmesį ir pritarimą. Gerai praleisti laiką jam reiškia pasėdėti bankete su žmonėmis, kuriems jis patinka. Bendraujant su šios prigimties žmogumi svarbu suprasti jo natūrą. Nėra didesnės klaidos, nei priimti jo bendravimą už gryna pinigą. Toks žmogus būdamas geros nuotaikos, dažnokai geraširdiškai pajuokauja apie save. Panašiuose atvejuose protinga apsiriboti kuklia šypsena ir susilaikyti nuo juoko, todėl kad kitą kartą, kai jis bus blogai nusiteikęs, kiekvienas kuris juokėsi, erzins jį, nors jis ir pats sukėlė juoką savo pokštu.

Somatotiškasis mezomorfas

Jeigu žmogus neabejotinai priklauso plačiam tipui, o ne storajam ar ilgajam, tai jis atrodo gan grubiai ir prikimštas raumenų. Paprastai jis turi dideles rankas ir kojas, krūtinės ląsta ir pilvas tvirti ir taisyklingos formos, be to krūtinė didesnė nei pilvas. Jaučiasi, kad jam lengviau kvėpuoti negu valgyti. Jo veidas kaulėtas, pečiai platūs, o smakras kvadratinės formos. oda stora, šiurkštoka ir elastinga, lengvai įdega. Jeigu jis plinka, tai plikė paprastai prasideda nuo kaktos.

Šiam tipui priklauso Lil Abner ir kiti "veiksmo žmonės". Iš jų išeina geri asmens sargybiniai ir statybininkai. Jie mėgsta "išsikrauti". Jie turi stiprų raumenyną ir jie noriai juo naudojasi. Jie veržiasi nuotykių, fizinių pratimų, muštynių link ir mėgsta visur nugalėti. Jie drąsus ir nesivaržantys; jiems patinka kai paklusta žmonės ir daiktai. Žinant kas suteikia malonumą šio tipo žmonėms, nesunku suprasti, kodėl jis gali tapti nelaimingu kai kuriose situacijose.

Cerebrotoniškasis ektomorfas

Jeigu žmogus neabejotinai priklauso ilgajam tipui, tai jis turi plonus kaulus ir raumenis. Jo pečiai paprastai nuleisti, jis turi plokščią pilvą su įtrauktu skrandžiu ir ilgas kojas. Jo kaklas ir pirštai ilgi, o veidas pailgas ir savo forma primena kiaušinį. Oda plona, sausa ir išblyškusi; jis retai plinka. Jo išvaizda kaip išsiblaškiusio profesoriaus, tokiu jis dažniausiai ir būna.

Šios prigimties žmonės veržlūs, bet tiekia pirmenybę savo energijos saugojimui ir nėra itin judrūs. Toks žmogus elgiasi ramiai ir stengiasi laikytis atokiau nuo įvairių istorijų. Rūpesčiai erzina jį, todėl jis vengia sunkumų. Draugai sunkiai jį supranta. Jis vienodai veržlus savo judesiuose ir mintyse. Supratus, koks jis pažeidžiamas, dažnai pavyksta padėti jam išsilaikyti šiame bendraujančiame ir agresyviame endomorfų ir mezomorfų pasaulyje.

---

Atskirais atvejais, kai žmogus neabejotinai priklauso vienam ar kitam tipui, apie jo asmenybę kai ką galima pasakyti pagal išorinę išvaizdą. Kai žmogus įsitraukia į kovą su pačiu savimi arba su aplinkiniu pasauliu, budingas jam būdas vesti šią kovą iš dalies nusakomas jo tipu. Jeigu jis viscerotonikas, jį dažnai traukia nueiti į kokį nors vakarėlį, kur jis valgys, gers ir mėgausis malonia draugija, nors reikalai šaukia jį visai į kitą vietą. Somatotonikas veržiasi nueiti ir ką nors padaryti, kad viską pasukti savaip, nors tai būtų ir kvaila ir neapgalvota. Kas liečia cerebrotoniką, tai jis linkęs atsiskirti, tam kad apie viską apmastyti, nors, gali būti, kad geriau būtų ką nors nuspręsti ar pasistengti atrasti užmarštį geroje kompanijoje.

Šiuos asmenybės bruožus sunku pakeisti, todėl, kad jie priklauso nuo sluoksnių storio mažame kiaušinyje, iš kurio išsivystė asmenybė. Tačiau asmenybei netrukdo šių tipų žinojimas, kad kraštutiniu atveju nujausti ko galima laukti iš aplinkinių ir nuolankiai elgtis su skirtingomis žmonijos prigimtimis, o taip pat suprasti ir valdyti savo pačių įgimtus polinkius, kurie dažnai verčia daryti vis iš naujo tas pačias klaidas kovojant su sunkumais. "Trijų sluoksnių kiaušinio" sistema — geriausiai žinomas mūsų laikų būdas spręsti apie žmones pagal jų išorinę išvaizda.